Ochotnicza Straż Pożarna w Szczawnicy


Idź do treści

Menu główne:


13.06.2015

ARCHIWUM

Jubileusz 130 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczawnicy


Pieninyinfo.pl 2015.06.14

Były odznaczenia i słowa gratulacji, poświęcenie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i występy sceniczne. Szczawnicka jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej ma 130 lat.
Sobotnie uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha w intencji wszystkich strażaków. Eucharystia koncelebrowana była przez księży: Władysława Kuliga Kapelana Małopolskich Strażaków, Tomasza Kudronia proboszcza szczawnickiej parafii oraz Grzegorza Salamona. Mszę uświetniła gra Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

Po mszy świętej korowód druhów z OSP w Szczawnicy oraz delegacji sąsiednich jednostek a także Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, samorządowców, parlamentarzystów, przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń, organizacji, udał się na Plac pod Kolejką, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Po przywitaniu gości przez Grzegorza Niezgoda burmistrza Szczawnicy rys historyczny szczawnickiej jednostki OSP przybliżył Józef Tokarczyk, prezes OSP w Szczawnicy. - Przywołujemy w pamięci ludzi, którzy w trudnych chwilach wykazywali się wielkim hartem ducha, odwagą i bohaterstwem. Walczyli nie tylko z żywiołem, ale także o wolną i niepodległą Polskę. Na dodatek w tych trudnych czasach potrafili rozsławić kulturę i folklor Pienin - podkreślał Tokarczyk.

- 130 lat historii to historia najlepszych obywateli tego miasta, którzy zdecydowali się służyć mieszkańcom tej gminy i okolicznych miejscowości. Gratuluję i dziękujemy tym wszystkim co przez lata budowali tę jednostkę, dzisiaj ją budują i ją wspierają - mówił do zebranych Przewodniczący Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP w Krakowie Edward Siarka.

Po oficjalnych wystąpieniach i gratulacjach odznaczenia za zasługi dla pożarnictwa odebrali: Piotr Zachwieja - Złoty Znak Związku, Wiesław Ciesielka, Grzegorz Koterba, Mariusz Szczepaniak, Roman Zachwieja, Stanisław Zachwieja i Łukasz Mastalski - Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa. Srebrnym Medalem za Zasługi odznaczeni zostali: Dominik Janosz, Łukasz Korus, Wojciech Szczepaniak, Tomasz Zachwieja a także Jan Hamerski Radny Województwa Małopolskiego, Grzegorz Niezgoda burmistrz Szczawnicy i Tadeusz Machlowski podinspektor w szczawnickim Referacie Rozwoju Lokalnego Infrastruktury Komunalnej i Środków Pomocowych. Brązowy Medal za Zasługi otrzymał druh Marcin Mastalski.

Po części oficjalnej na scenie plenerowej na Placu pod Kolejkę na Palenicę zaprezentowała się Kapela Jaworcanie, Zespół Regionalny Jana Malinowskiego, był pokaz mody ślubnej i mody inspirowanej regionem pienińskim autorstwa Marty Polaczyk projektantki ze Szczawnicy oraz występ kabaretu "Z konopi". Na zakończenie przy dyskotekowych rytmach bawił zespól Duo-Live. Na chętnych czekała ścianka wspinaczkowa przygotowana przez ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR sekcji operacyjnej w Szczawnicy.
Autor: mw
Zdjęcia: Anna Borkowska, Magdalena Wojtarowicz, Alina Lelito

źródło: www.pieninyinfo.pl

AKTUALNOŚCI | ARCHIWUM | INTERWENCJE | HISTORIA | GALERIA | STATYSTYKI | WYPOSAŻENIE | KONTAKT | ORKIESTRA OSP | Z.REGIONALNY | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego